Projektnapló
Előkészítő órák
2024.05.27-én, történelem órán leginkább a várak és műemlékek történetéről és Trianonról hallhattunk.
2024. 05. 28-án, földrajz órán a hasadékok jellegzetességeit, a meglátogatandó települések nevezetességeit, illetve ételeit, italait tanulhattuk meg.
2024.05. 29-én, irodalom órán az írók életrajza, azok munkássága került előtérbe.
Május 28-án a Túri Fazekas Múzeumba látogattunk el, ahol megismerkedtünk a településünk fő kereskedelmi történelmével és a fazekassággal. A kiállítás témái is ezzel kapcsolatosak.
Május 28-án tovább folytattuk a napunkat az okosdoboz.hu honlapon található határtalanul barangolóval. A gyerekek különböző kérdéseken keresztül sajátíthattak el rengeteg új információt a területekről, történelemről, hagyományról.
1. nap
Június 1-én indultunk el Mezőtúrról a várva várt pályázaton nyert kirándulásra. Első megállónk Csúcsa volt, ahol megtekinthettük a Boncza-Kastélyt. Megismerkedhettünk Ady Endre és Boncza Berta történetével.
Második megállónak a Tordai hasadékot választottuk, ahol a gyönyörű táj azonnal elkápráztatott mindenkit. Hallhattunk a legendás keletkezéséről, miszerint Szent László feltekintett az égre, Istenhez fohászkodott és ebben a pillanatban a hegy kettéhasadt.
Harmadik állomásunk a délután folyamán Kolozsvár volt, ahol megnézhettük a csodálatos belvárost, azon belül Hunyadi Mátyás királyunk nevezetes szobrát és szülőházát. Ezzel együtt a korszak történelmét a mondavilágát is megismerhettük.
Első éjszakánkat a Kolozsváron található Bethlen Kata Diakóniai Központban töltöttük. A gyerekek hamar otthonossá tették a szállást. A klubszobának köszönhetően közösen együtt tölthették az estét a lefekvésig.
2. nap
A második napot a reggeli és a szállás elhagyását követően a Tordai sóbányában kezdtük. Kicsit nehezen ébredtek a gyerekek, de a 3 órás buszos utazás meg sem kottyant nekik. Szerencsések voltunk, hiszen a sok látogatócsoport ellenére sikerült kapnunk egy tárlatvezetőt, aki a bánya történelmének minden részletéről tájékoztatott minket. Különleges voltát a sóbányának az szolgáltatja, hogy a kitermelés mindig csakis kézi erő felhasználásával történt. A túra végén a bánya aljában találtuk magunkat, ahol az asztmás gyermekek számára kialakított játékos eszközöket véltünk felfedezni. Ezeket előszeretettel ki is próbálta a csoportunk. Felfelé menet meghökkentő látványt mutattak a sókristályokkal fedett lépcsők. A gyerekek jutalomban is részesültek, hiszen egy-egy jó válasz után a tárlatvezetőtől ajándék sótömböket kaptak.
Az újabb útra kelésünk célpontja a Szovátán található Medve-tó volt. Több információ is megtudhattunk róla, többek között az is hogy alakja kiterítve a medvebőrre hasonlít.
Útközben Farkaslakán a Tamási Áron síremléknél emlékeztünk meg nemzetünk nagy alakjáról.
A megemlékezést követően Korondon volt lehetőségünk megismerkedni a népművészeti vásárral, fazekassággal.
Szállásunknak a parajdi Princess panzió és Erika panzió adott otthont. Az óriási zöld kertnek köszönhetően rengeteg összetartó játékot találtak ki maguknak a gyerekek. Számukra tökéletes volt a csapatkohézió fejlesztésére. A meleg vacsoránkat a közelben található Ice Italy vendéglőben fogyaszthattuk el.
3. nap
A reggelünket az Ice Italy vendéglőben kezdtük, az előző esti szimpátia csak fokozódott a helyi dolgozók és a gyerekek között. Folytattuk utunkat a Szent Anna-tóhoz. A tó partján megismerkedhettünk a keletkezésének történetével és a hozzá kapcsolódó
mondával.
A délelőtti program keretében találkoztunk testvériskolánk, a Kézdivásárhelyi Református Líceum igazgatójával, Farkas Ferenccel, tanáraival és sportoló diákjaival. A közös ebédet követően istentiszteleten szolgált nekünk Beder Imre, a kézdivásárhelyi gyülekezet lelkésze, valamint az IKE-ről beszélt Ruszka Sándor. A városnézést követően a város történetét, Gábor Áron történelmi szerepét, illetve a róla szóló legendákat, mondákat ismerhettük meg. Koszorúzással emlékeztünk meg róla. Rendkívüli élményeket szereztünk, nagyon örültünk, hogy körbejárhattuk az iskolát, megismerkedhettük a hagyományaikkal.
A sok utazást követően estére visszatértünk az előző napi parajdi szállásunkra. A maradék időben a gyerekek még próbálták kihasználni a lehetőségeket a közösség építésére.
4. nap
Június 4-ére ébredtünk, ami a Trianoni megemlékezés napja. Ennek fényében napunk fő témája is ez volt. Reggelinket a már megszokott Ice Italy vendéglőben kezdtük, ahonnan utunkat a búcsúzkodás után Gyergyószentmiklós felé folytattuk. Az itt található református templom adott otthont a reggeli istentiszteletünknek, amelyen megemlékezhettünk az 1920-as eseményekről.
Következő megállónk a Békás szoros volt, és a történelmi határ. Végig gyönyörű látvány kísért minket. Itt is kaptunk szabadidőt. Az árusok minden bizonnyal örültek nekünk, ugyanis legtöbben szuveníreket vásároltak. Cél az ezeréves határ történeti szerepénekmegismerése és a szoros története volt. A túránk vége felé már többen elfáradtak, hiszen hosszú napokat tudhatunk magunk mögött.
Napunk lezárása képen Torockóra érkeztünk, ahol a vacsorát követően a helyi gyermekotthonba látogattunk el és vittünk adomány csomagot. Megismerkedhettünk a bent lakó gyermekek életével, mindennapjaival, történeteivel. Lehetőségünk volt találkozni gyerekkel, és látni, hogy mennyire teli vannak szeretettel, és hogy mennyire erős kapcsolat van köztük. A mi gyermekeinknek rengeteg kérdéssel fordultak feléjük, amelyekre szívesen válaszoltak.
Visszatérve a szállásra, mindenki elfoglalta a saját házát, hiszen három különböző épületbe lettünk elszállásolva. Mindenki szívesen tartózkodott a szabadban, hiszen gyönyörű kilátás fogadott minket. A hátsó szomszédunkban a Székelykő magasodott.
Naplemente után is szívesen tartózkodtak kint, illetve a napfelkeltét is sokan megtekintették.
5. nap
Az utolsó reggelit követően utunk a Déva vára felé tartott. Sajnos az utazást már egyre nehezebben viselték a tanulók, de kitartottak a végsőkig. A várhoz szerencsésen oda érve a felvonó látványa egyből felcsigázta az érdeklődésüket. A panoráma káprázatos volt.
Következő és egyben utolsó állomásunk a nem messze található Vajdahunyad vára volt, ahol már a külső látvány is mesébe illő. Megtudhattuk a várnak a történelmét, illetve a berendezett szobák, termek hamar visszaadták a korhű élményt.
Kirándulásunk végezetéül az utunk haza, Mezőtúrra vezetett.
Bemutató, értékelő órát június 17-én tartottunk a templomban az iskolánk felső tagozata, tanárai számára. Élménybeszámolóinkat, képeinket szívesen hallgatták a diákok.