Eljárásrend a szakképzési alapfeladat-ellátás rendjére és ellenőrzésére vonatkozóan
2020. március 16. napjától a közismereti és szakmai elméleti ismeretanyag oktatása tantermen kívüli, digitális munkarendben kerül megszervezésre. Ehhez kapcsolódóan az alábbi eljárásrendet alakítjuk ki.
- A tantermen kívüli digitális oktatásszervezés keretei. A tanulók tanulmányi előrehaladásának ellenőrzésének, rendszeres beszámoltatásuknak, értékelésüknek alkalmazható formái, ezek gyakoriságának, rendje, az évfolyamok tanulmányi követelményének teljesítéséi rendje és feltételei.
- A szakképzési alapfeladatokat, az elméleti és gyakorlati órákat egyaránt digitális munkarend szerint kell megszervezni az intézményi szakképzésben
- A tanulók az elvégzendő feladatról, tananyagról a KRÉTA rendszeren keresztül, a tanórákhoz kapcsolódó házi feladatok menüpontban kapnak értesítést. Az órarend változatlan marad, az ebben szereplő tantárgyakhoz kapcsolódóan kerülnek kiadásra a feladatok. A tananyagok átadására, feladatok kijelölésére a szaktanárok, oktatók használhatják a KRÉTA üzenetet, emailt, valamint a Google Classroom felületét is. Ez utóbbi felületen minden tanulócsoporthoz külön kurzust hoznak létre a szaktanárok és oktatók, ahol a tartalmak, a tanulói feladatok tölthetőek fel.
- Minden diák osztályfőnökén keresztül, email-címének megadásával, pontosításával segíti a digitális munkarendre való átállást. Amennyiben valamelyik diák nem csatlakozik a meghirdetett kurzusokhoz, úgy a szaktanár/oktató ezt a tényt az osztályfőnöknek jelzi. Az osztályfőnök felveszi a diákkal a kapcsolatot és felhívja figyelmét kötelességére. Ha továbbra sem eredményes a kapcsolattartás, értesíti az iskola vezetőségét.
- A tanulók folyamatos munkavégzését ellenőrizni kell. Abban az esetben, ha a tanuló nem végez aktív tevékenységet, a szaktanár/oktató először az osztályfőnök felé jelez. Ismétlődő probléma esetén az osztályfőnök az intézményvezetéshez fordul.
- A szaktanárok/oktatók „digitális órarendet” is létre hoznak, amelyben kijelölik azt a heti 1, nagyobb óraszámú tantárgy esetében heti 2 órát (abban az időben, amikor egyébként is órája lenne az adott csoporttal), amikor digitális formában a csoport valamennyi tagjának elérhetőnek kell lennie (akár élő videós kapcsolathoz is) à kontakt óra. Itt a szaktanár/oktató válaszolhat az esetlegesen felmerülő kérdésekre, problémákra, valamint a számonkérés is megvalósulhat.
- A tanulók jelenlétének ellenőrzése: A kontakt órák mindegyikén, kötelező a diákoknak részt vennie, ezt a szaktanárok/oktatók rögzítik. A nem kontakt órákon való jelenlét ellenőrzését beadandó munkákkal, kitöltendő tesztekkel vagy valamilyen határidőhöz kötött tanulói interakció biztosításával kell lehetővé tenni.
- A tanulók tanulmányi előrehaladása ellenőrzésének, rendszeres beszámoltatásának, értékelésének alkalmazható formáit, gyakoriságát a szaktanárok/oktatók a tanulókkal egyeztetve határozzák meg.
- A pedagógusok, oktatók munkavégzésének formái, rendje, beosztása, a köznevelési regisztrációs és tanulmányi alaprendszerben való dokumentálás módja.
- A pedagógusok, oktatók elsősorban otthon végzik munkájukat, kiosztják a feladatokat, értékelik a tanulók munkáját. A Kréta rendszerben rögzítik, naplózzák óráikat az órarend szerint. Kontakt órák esetén az oktatóknak, valós időben is a diákok rendelkezésére kell állni. A további órákban biztosítani kell a tanulók számára, hogy online felkereshessék tanárukat.
- A tanórák és esetleges túlórák elszámolása a digitális kurzusokban elkészített óraszámok alapján valósul meg.
- Az órák beírására továbbra is két hét áll az oktatók rendelkezésre. A szülőkkel történő kapcsolattartás hivatalos formája is a KRÉTA rendszerben történik.
- A szaktanárok/oktatók távoktatásának ellenőrzését a vezetőség tagjai végzik olyan módon, hogy a hozzájuk tartozó munkaközösségek tagjainak KRÉTA bejegyzéseit nyomon követik.
- A tantárgyfelosztás szerinti órarend helyett alkalmazandó tanrend, a közismereti és szakképzési kerettantervekben foglalt tantárgyi struktúrától való eltérés formája, mértéke
- A kialakított „digitális órarend” alapvetően a normál órarendhez igazodik, ettől eltérni csak az iskolavezetéssel és érintett diákokkal egyeztetett módon lehet.
- A közvetített szakmai és tantárgyi tartalmak tekintetében a közismereti és szakképzési kerettantervek az irányadók. A tartalmakat úgy kell közvetíteni, hogy azok alkalmasak legyenek az érettségi és szakmai vizsgákon számon kért kompetenciák és tudás tanulók által történő teljesítésére.
- Azon tanulók, akik egyáltalán nem tudnak digitális eszközökhöz hozzáférni, az iskola eszközeit munkaidőben, előre egyeztetett időpontban használhatják (a járványügyi előírások szigorú betartása mellett).
- A szaktanárok/oktatók utasításainak nyomonkövetése és betartása, a feladatok elvégzése a diák és a szülő/gondviselő felelőssége és feladata annak érdekében, hogy a tananyag elsajátítható és a tanév értékelhető, érvényes legyen.
A tantermen kívüli digitális munkarend idején munkanapokon a főigazgató, vagy intézményegység-vezetők, illetve helyettesek valamelyike az intézményben tartózkodik és adott napon felelős vezetője az intézmény működésének. Bármely probléma esetén, intézményt érintő gond során elsősorban a főigazgatót, akadályoztatása esetén az SZMSZ szerinti felelős vezetőt értesíteni kell.
Az eljárásrend 2020. március 18. napjától visszavonásig érvényes.
Mezőtúr, 2020. március 18.