Iskolánkban augusztus 12-17. között ÖKOtudatos tábort szerveztünk Mezőtúr Város Önkormányzata és az EFOP – 3.9.2 projekt keretében. A tábor mentorai Cihat Annamária és Malatinszky Zita tanárnők és Valuska Lajos tanár úr voltak.
Napjainkban sok szó esik az ökológiai katasztrófáról, a környezetszennyezésről, a biodiverzitásról, az egyén felelősségéről. Ennek igyekeztünk utána járni a tábor ideje alatt. Sokoldalúan közelítettünk a témához. Az alapfogalmak tisztázása után World Café beszélgetésre hívtuk városunk polgármesterét, Herceg Zsolt urat és Égerné Tamás Annamária főigazgató asszonyt. A beszélgetés témája a szűkebb környezetünk környezetvédelme és a környezettudatos magatartás volt. A disputa módszereit alkalmazva vitáztunk a környezet változásában betöltött szerepünkről, felelősségünkről, illetve csoportmunkában projekteken dolgoztunk a témával kapcsolatban.
A tábor ideje alatt a víz életünkben betöltött szerepe kiemelt figyelmet kapott. Találkoztunk Lantos Csillával, aki arról beszélt, hogyan tudunk egészségtudatosabb konyhát működtetni és tisztább vizet fogyasztani. Kirándulás alkalmával ismertük meg a szarvasi NAIK-HAKI Halászati Kutatóintézetben a tokféléken végzett kutatást, melyben segítségünkre volt: Dr. Káldy Jenő és Tóth Flórián. A KMNP Körös – völgyi Látogatóközpontban működő Állatparkban folyó génmegőrzési programmal és a veszélyeztetett állatfajokkal ismerkedtünk meg. Békésszentandráson a Duzzasztómű és a vízerőmű működési elvével és gyakorlati hasznával ismertetett meg minket: Megyeri Mihály szakaszmérnök és Dorogi István üzemvezető. Túráztunk a Hortobágy-Berettyó – főcsatorna gátján és megtekintettük a mezőtúri szennyvíztisztító telepet, ahol Patkós Lajos vezetett körbe minket és segítségével a szennyvíz beérkezésétől a távozásig kísértük végig a folyamatot. Megcsodáltuk az ökológiai szennyvíztisztítás élő – géptelepét a „pálmaházat”.
A fenntarthatóság gyakorlati oldalába is belekóstoltunk: az iskolai sziklakertünket tovább csinosítottuk, melyhez ezúton köszönjük Herbály Kálmán felajánlását. Az iskola udvarán élő békák számára készítettünk „hotelt” és az egyre fogyatkozó méhek számára „darázs-garázst”. A tudatos vásárlási magatartást népszerűsítésére a táborozók készíthettek maguknak egyedi vászontáskát, mellyel ki tudjuk váltani a nejlonszatyros bevásárlást, példát mutatva közvetlen környezetüknek.
Hasznos és élményekben gazdag hetet tudhatunk magunk mögött. Minden résztvevő számára világossá vált, hogy az egyén néha jelentéktelennek tűnő cselekedete is sokat jelent, jelenthet szűkebb és tágabb környezetünk megóvásában.