
A nyári veszélyforrások – Katasztrófavédelmi Igazgatóság Propagandaanyaga
Nyári veszélyek
A NYÁRI SZÜNIDŐ VESZÉLYEI
1. Vízparton
Hogy be ne fürödjünk
Folyóink egy részénél fennáll a fertőzés kockázata. Veszélyesek az áramlatok – minden évben elragad a sodrás néhány óvatlan fürdőzőt. Az örvénnyel a legjobb úszók sem tudnak megküzdeni.
Az állóvizeken is van mire ügyelni: a bányatavak gyorsan mélyülnek, a bizonytalan úszók könnyen pórul járhatnak. A hőáramlatok is okozhatnak bajt, ha hideg „folt”-hoz érünk, izmaink begörcsölhetnek. Fürdőzésre csak a kijelölt helyek javasolhatók, és ott is be kell tartanunk néhány szabályt!
- Veszélyes lehet a vízbe ugrálás. Nem tudhatjuk, mi van a vízfelszín alatt. Egy-egy rosszul sikerült, balszerencsés ugrás könnyen járhat nyak- vagy gerinctöréssel.
- Felhevült testtel ne ugorjunk hideg vízbe! Először arcunkat, csuklónkat, mellkasunkat vizezzük be!
- Figyeljük a viharjelzést! A Balatonon egyik pillanatról a másikra törhet ki a vihar. A viharjelzést látva azonnal ki kell jönnünk a vízből!

Ne legyen égés a napozás!
Tíz-húsz év alatt a rosszindulatú bőrdaganatok előfordulása megkétszereződött. Fontos, hogy délelőtt 10 és délután 3-4 óra között kerüljük a napot. Viseljünk kalapot, napszemüveget, és használjunk fényvédő krémeket, naptejeket!
Ha leégnénk, kezeljük az érintett területet, súlyosabb esetben pedig forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz. A bőr nem felejt – a gyermekkorban elszenvedett súlyos napégés következménye akár felnőttkori bőrrák is lehet. Fejünket védjük a napszúrástól fejfedővel vagy vizes kendővel! Különösen veszélyes lehet, ha elalszunk a gumimatracon a nyílt vízen.
Pótoljuk a folyadékot!
Fontos, hogy legalább 2,5 liter folyadékot fogyasszunk naponta a kánikulában. Különösen az idősek figyeljenek oda erre, és a gyerekeket is gyakran itassuk!

2. Városban
Óvatosan a fagyival és a gyümölcslevessel!
Ha jégkrémet vásárolunk, vizsgáljuk meg, nem olvadt-e fel már egyszer. Erősen jeges csomagolású fagyit inkább ne vegyünk meg! Magyarországon évek óta nem fordult elő fagylaltmérgezés, de azért ha az eladó két gombóc kimérése között egy szivacsba vagy rongyba törli a kanalat, vásároljunk másutt. A tejes, tejszínes levesekben hamar felszaporodik a szalmonella, forró napokon inkább válasszunk mást.
Kulcsos gyerekek – A vakáció hosszú, a szülők szabadsága rövid. Ha nincs más lehetőség: kulcsot kap a gyerek a nyakába, és irány a játszótér, a barátok. Ügyeljünk rá, hol és kivel tölti az időt, beszéljük meg előre, hogyan vigyázzon magára!
Viharos események – Az utóbbi évek pusztító viharai a házakban is hatalmas károkat okoztak. Ha három másodpercnél sűrűbbek a villámlások, áramtalanítsuk a házat a vihar idejére. Ha nincs fedél a fejünk fölött, keressünk zárt, fémtetejű kocsit – itt a kocsi váza vezeti el az áramot. A magas, egyedülálló fákat, póznákat kerüljük el! Ha nem találtunk menedéket, a guggoló pozíció a legbiztonságosabb.
3. Kiránduláson
A kullancsot távolítsuk el! – Ha kirándulunk, fújjuk be magunkat kullancsriasztóval, hosszúszárú nadrágot, zárt cipőt húzzunk! Otthon vizsgáljuk át a testünket, legfőbbképpen a hajlatokat! Ha rendszeresen kirándulunk, oltassuk be magunkat. A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen védetté válhatunk két alapoltással.

Nem csípjük a darazsakat – A szúnyogok, méhek és darazsak csípése esetén hideg vízzel, jéggel borogassuk a fájdalmas, viszkető területet. A méh fullánkját távolítsuk el! Alkalmazhatunk hűsítő krémeket, géleket is. Fokozott érzékenység esetén fontos a kalciumbevitel is (pezsgőtabletta legyen nálunk!). Élénk, sárga színű ruházatot ne viseljünk, édes italokat óvatosan fogyasszunk, motoron használjunk védőfelszerelést!
4. Úton-útfélen
Életmentő oltások – A tetanusz bármely sérülésen keresztül bejuthat szervezetünkbe. Azonnal fertőtlenítsük a sebet, komolyabb sérülés esetén forduljunk orvoshoz, és adassunk emlékeztető oltást!
A veszettség bőrön, illetve nyálkahártyán keresztül, harapás vagy marás útján terjed. Minden esetben halálos kimenetelű, azonnal oltásra van szükség! Rókák, denevérek is hordozhatják a kórt, így a barlangok levegője is fertőzött lehet.
Ha meleg, trópusi vidékre utazunk, Budapesten az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ) és a Nemzetközi Oltóközponthoz fordulhatunk oltásért. Ha a Balkán, vagy a harmadik világ felé vesszük utunkat, fontos a hepatitisz A elleni oltás. Célszerű hastífusz ellen is beoltatnunk magunkat, ahol pedig fertőzött lehet a víz, vagy szennyesek a zöldségek, gyümölcsök, oda csak koleraoltással védetten utazzunk. Ha esőerdőben kirándulnánk, nem hagyhatjuk ki a sárgaláz elleni oltást.
Óvjuk az értékeinket!
Értékeinket mindig testre hurkolható, póló alatt is hordható táskában tartsuk, mely kevésbé feltűnő, és levágni sem könnyű. Buszon, vonaton, tömegben mindig vigyázzunk a zsebtolvajokkal!
Ujjé, az aquaparkban nagyszerű – mégis minden évre jut strand- vagy aquapark-tragédia. Az üzemeltető felelősségteljes hozzáállásáról nem tudunk meggyőződni, a legjobb, ha magunk ügyelünk gyermekünk biztonságára. A vízi csúszda, zuhatag, élménymedence veszélyes üzem! Ne hagyjuk felügyelet nélkül szórakozni a gyereket, tartsuk szemmel! Feltétlenül teszteljük a játékokat! Az alacsony gyerkőcök veszélynek vannak kitéve a nem nekik szánt csúszdákon. Csak olyan csúszdára engedjük fel gyermekünket, ahol úszómester felügyel. Sose menjünk a vízszűrők, lefolyók és egyéb berendezések közelébe!

A NYÁRI SZÜNIDŐ VESZÉLYEI II.
Ha tűz van az otthonodban, ne ess pánikba! Hívj segítséget, és ha úgy érzed, tudsz, segíts a bajbajutottakon. De! Segíteni csak akkor tudunk, ha önmagunkat biztonságban tudjuk!
Ne hősködj! Nincs szükség magányos hősökre, és ne hozd magadat veszélyes helyzetbe! Ha valóban segíteni akarsz, akkor előbb magadat mentsd! Ha te biztonságban vagy, akkor tudsz másokon is segíteni. Menekülés iránya: általában fentről le és bentről ki!

Hogyan kell eloltani az égő zsiradékot? Jegyezd meg: égő háztartási olajat, zsírt NEM szabad vízzel oltani! Helyes eljárás: fedővel lefedni, elzárni az oxigén-utánpótlást. Sérülésekre vigyázva zárd el a gázt.
Meddig bírja a laptop? Ne hagyd áram alatt a telefont, laptopot, telefontöltőt! Veszélyes lehet az ágyban használt számítógép, túlmelegedést, zárlatot, elektromos hibát okozhat!
Gondolkozz!
Tájékozódj!
Nézz utána!
Szabadtéri programok előtt tájékozódjatok: milyen idő várható? Lesz-e vihar, jégeső, szél?
Kövessétek a híradásokat!
Viharban, villámláskor ne állj magas, nyílt területen, magányosan álló fa alá.
Ha nem találsz fedett helyet, guggolj le, tedd a kezed a füledre, hajolj a térdeidre, mert így elkerülheted a villámcsapást. Hagyd el a nyílt vizet, ússz a partra, és keress menedéket! Tartsd távol magad a fémes dolgoktól.
Útravaló
Ne maradjatok zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban, még árnyékban sem, mert pár perc alatt is 50-60°C-ra tud felmelegedni az autó belseje, és könnyen hő sokkot kaphattok.
Ha a családdal hosszabb útra indultok, a gépkocsiban utazók részére vigyetek – ha lehet hűtőtáskában – megfelelő mennyiségű folyadékot.
Pótold a hőség miatti folyadékveszteséget!
A melegebb napokon igyatok napi 2-4 liter vizet! Egyetek sok gyümölcsöt!

Készülj fel!

Központi segélyhívó:
112

Mezőtúri Katasztrófavédelmi Kirendeltség

Mit igyunk?
Víz, ásványvíz, gyümölcslevek, paradicsomlé, aludttej, kefir, joghurt.
Mit ne igyunk?
Kávé, alkoholtartalmú italok, magas koffein és cukortartalmú szénsavas üdítők.
Csak ne olyan hevesen!
Testünk normális körülmények között az izzadás által hűl le, de nagyon nagy hőségben elveszítheti ezt a képességét.
A hőguta tünetei a vörös, forró és száraz bőr, a szapora pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, émelygés, zavartság vagy tudatvesztés.
Ha valakinél a fentieket tapasztaljuk, hívjuk a mentőket. Addig is, míg megérkezik a segítség, fontos a beteg lehűtése. Vigyük árnyékba, permetezzünk rá hideg vizet, vagy mossuk le hideg vízzel, esetleg hideg vizes kádba ültessük.
Védekezz az égető naptól szellős sapkával, napszemüveggel és fényvédő krémmel!

HASZNOS TANÁCSOK
NYÁRI SZÜNET IDEJÉRE
Kedves Gyerekek!
Megkezdődött a várva várt szünidő, kipihenhetitek a tanév fáradalmait. Mielőtt átadnátok magatokat az önfeledt szórakozásnak, néhány dologra felhívnánk a figyelmeteket!
Tanuljátok meg,
hogyha bajba kerültetek, azonnal hívjátok a
112-es
ingyenes segélyhívó számot!
Itt azonnal eligazítást kaphattok arról, hogy mi a teendőtök, és ha szükséges, küldik a segítséget.
Ne felejtsétek el érthetően elmondani azt sem, hogy kik vagytok, honnan telefonáltok, és mi történt veletek!
Mindig tájékoztasd a családodat, hozzátartozóidat hollétedről!
Ne induljatok egyedül strandolni, kirándulni, szórakozni! Nézz utána, hol szabad fürödni, mik a szabályok!
Ne fürödjetek közvetlenül étkezés után, teli gyomorral! Napozás után zuhanyozással, vagy másmódon hűtsétek le magatokat, felhevült testtel soha se menjetek a vízbe!

Otthonotok csak akkor lesz a nyugalom szigete számotokra, ha elővigyázatosak vagytok.
Gondoljátok át, merre menekülnétek, ha baj van, ismerd meg a kijelölt menekülési útvonalakat!
Figyelj a tűzgyújtás szabályaira!
Csak a kijelölt helyen, felnőtt felügyelete mellett rakj tüzet!
Gondoskodj arról, hogy az oltáshoz szükséges eszközök és anyagok (pl.: lapát, víz, homok) a tűzrakóhely mellett legyenek előkészítve!
Hasznos Tanácsok
I.
1. Útravaló
Ne maradjatok zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban, még árnyékban sem! Ilyenkor pár perc alatt felforrósodik az autó belseje, akár 50-60 Celsius fokos is lehet a hőmérséklet. Ez az emberi szervezetet annyira megterheli, hogy úgynevezett hősokkot idézhet elő. Ezt az állapotot szapora pulzus és levegővétel, lüktető fejfájás, verejtékezés, száraz torok, émelygés, vagy akár tudatvesztés kísérheti. Ha családoddal hosszabb útra indultok, a kocsiban mindig legyen a kezed ügyében ivóvíz. A szomjúság oltására ez a legmegfelelőbb ital. A melegebb napokon akár 2-4 liter víz is szükséges lehet ahhoz, hogy pótold a folyadékveszteséget.
2. Hőguta, jaj, ne!
A hőguta tünetei: vörös, forró és száraz bőr, szapora pulzus, émelygés, eszméletvesztés, zavart állapot. Ha ezek bármelyikét tapasztalod, azonnal hívj mentőt a 104-es segélyhívón, vagy tárcsázd a 112-es központi segélyhívó számot. Amíg megérkezik a segítség, te magad is sokat tehetsz azzal, ha elkezded hűteni a bajbajutott társadat. Vidd árnyékba, ha tudod, locsolj az arcára, kezére hideg vizet, esetleg nedves ruhával csillapítsd a hőmérsékletét.
3. Tűzre, vízre vigyázzatok!
Csak kijelölt helyen, felnőtt felügyelete mellett rakj tüzet! A tűzrakóhelyre az erdőkben tábla is figyelmeztet. Gondoskodj arról, hogy az oltáshoz szükséges eszközök és anyagok, például a lapát, víz, homok mind ott legyen a közelben! Szalvétát, műanyag tányért ne tegyél a tűz közelébe, és ne feledd, a szalonna is könnyen meggyulladhat! Arról is mindig győződj meg, hogy sikerült-e teljesen eloltani a tüzet, nem izzik-e még a parázs. A tűzrakóhelyet használat után, lehetőleg fedd le.
4. Tűzrakóhely kialakítása
A tűz meggyújtása szempontjából nagyon fontos a megfelelő hely kiválasztása. Mindig védett helyet keress! Védjen a széltől és esőtől, de felfelé is nézz! Ne lógjon le faág, és ne legyen a közeledben korhadt fa! A tűzrakóhely általában egy kis mélyedésben, téglával vagy kövekkel körülkerítve épül, megfelelő távolságra a fáktól, bokroktól, egyéb gyúlékony anyagtól. Tűzrakás előtt tisztítsd meg a területet mintegy két méter átmérőjű körben, amíg elő nem tűnik a föld. Szél esetén áss árkot és rakd körbe a mélyedést kövekkel, esetleg téglával.
5. Mi is az a citrom, narancs, vörös riasztás?
Nem gyümölcsök potyognak az égből! Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) honlapján (www.met.hu) tájékoztat arról, hogy milyen idő várható. Ezen felül figyelmeztető rendszert is működtet. A rendszer fő célja, hogy kritikus időjárási helyzetekre figyelmeztessen. Az oldal színekkel ellátott térképére pillantva azonnal láthatod, hogy mely területeket érint valamilyen veszélyes időjárási jelenség A figyelmeztetések és a riasztások során három veszélyességi szintet különböztetünk meg. Ha nem várható a meghatározott kritériumoknak megfelelő veszélyes jelenség, a térkép zöld színnel jelenik meg. Ezt a sárga, majd a narancs, és végül a vörös szín követheti. Ezek fokozatokat jelölnek, a vörös szín utal a legszélsőségesebb helyzetekre!
6. Mi is az a sárga riasztás?
Az első szintet jelöli. Az ebbe a kategóriába sorolt időjárási események nem szokatlanok, de veszélyt jelenthetnek, ezért tanácsos elővigyázatosnak, óvatosnak lenni. Különösen akkor figyelj, ha a szabadban akarod eltölteni az idődet. Általánosan elmondható, hogy az előzetesen figyelmeztetett, riasztott terület nagysága változó, de rendszerint a legkisebb terület, amelyre a veszélyjelzés vonatkozik, egy átlagos magyarországi megye felének felel meg. (forrás:www.met.hu)
Mi is az a narancs riasztás?
A második szintet jelöli. Ez már olyan veszélyt jelöl, ami akár sérülést, balesetet is okozhat. Heves szél, eső érkezését jelzi, leszakadó faágakra vigyázni kell! Előfordulhat heves zivatar, károkozó szél vagy nagyméretű jég kíséretében. Intenzív záporból, zivatarból rövid idő alatt 50 millimétert meghaladó csapadék hullhat. A várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 90 kilométer/órát. Érvényben lévő veszélyjelzés esetén legyél nagyon körültekintő! (forrás: www.met.hu)
Mi is az a vörös (piros) riasztás?
Harmadik szint a vörös (piros). Veszélyes, komoly károkat okozó, sok esetben emberi életet is fenyegető időjárási jelenséget jelöl. Ilyenkor heves zivatar várható, károkozó szél vagy nagyméretű jég kíséretében a várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 110 kilométer/órát. A várt csapadékmennyiség pedig meghaladhatja az 50 millimétert. Ilyenkor tartózkodj biztonságos helyen! A veszélyjelzés e legmagasabb (piros) szintjét meglehetősen ritkán előforduló események idézik elő. (forrás: www.met.hu)
7. Ne üssön be a mennykő!
Villámlásra leginkább májustól augusztusig kell számítani. Magyarországon évente 20-40 embert ér villámcsapás, ha hiszed, ha nem, a legtöbbjüket kocogás, vagy biciklizés közben. Az ilyen erős áramütés azonnal szívleálláshoz, az pedig halálhoz vezet. Abban az esetben van esély a túlélésre, ha az áram a testfelszínen folyt keresztül. Azonban így is olyan súlyos következményei lehetnek, mint a bénulás, az amnézia, görcsök, égés vagy szívkárosodás. Az elsősegély életeket menthet. Mit tegyél az égési sérülésekkel? Ne kenj semmilyen port, kenőcsöt, zsiradékot, folyadékot (kivéve vizet) a sebre! Ne érintsd kézzel a sérült területet! Azonnal mentőt kell hívni! Ellenőrizd, hogy a sérült lélegzik-e, van-e pulzusa. Ha eszméleténél van, fordítsd az oldalára. A villámcsapás közvetve arra is hatással van, aki csak a közelben tartózkodik, a későbbi következmények sem zárhatók ki. Még ha látszólag nem is történt komolyabb sérülés, mindenkit, akit villámcsapás ért, kórházba kell szállítani 24 órás megfigyelésre. (forrás: webbeteg.hu)
Hasznos Tanácsok
II.
1. Hol van a lakáskulcs?
Mindig tudod, hogy hol van a lakáskulcs? Fontos a biztonság, de az is fontos, hogy a lakást bármikor el tudd hagyni. Ha bezártad az ajtót, jegyezd meg, hová tetted a kulcsot, sose maradj olyan helyen, aminek az ajtaját nem tudod kinyitni. A tűzoltóknak sokszor okoz gondot, ha zárt ajtók, rácsok akadályozzák a munkájukat. Társasházak folyosóit is elzárhatják rácsok, biztonsági ajtók, járj utána, hogy ezeket hogyan lehet kinyitni, hol tárolják a közös helyiségek kulcsait. Megbízható szomszédnál vagy rokonnál is lehet pótkulcs, jobb hely ez, mintha a lábtörlő alá rejtenéd!
2. Memóriabajnok, van telefonlistád?
Jó, ha van telefonlistád olyan telefonszámokkal, amelyek tárcsázhatók a bajban. Fejből te sem tudhatsz mindent. A 112-es állandó segélyhívót már ismered, de máshonnan is kaphatsz segítséget. Nézd meg a telefonodban elmentett számokat, és állítsd be a gyorshívókat, hogy ne kelljen ezzel vacakolnod, ha gyorsan akarsz telefonálni. Győződj meg arról is, hogy a telefonod fel van-e töltve. Hosszabb utazás előtt, táborozáskor, nyaraláskor készülj fel arra, hogy nem mindenütt találsz azonnal áramforrást. Szóval listázz és ellenőrizz!
- Mi van, ha égő?
Ne ess pánikba, ha kigyullad a ruhád. Sokszor előfordul, például szalonnasütögetés közben, hogy ha közel hajolsz a tűzhöz, vagy öngyújtóhoz, akkor lángra kap a pólód, nadrágod. Mindenképp próbáld meg elfojtani a lángot, nedves ruha, takaró is segíthet. Ha nincs más választásod, hemperegj a földön, minél gyorsabban ide-oda, így zárhatod el a tüzet az oxigéntől.
Égési sérülést gőz, víz, forró zsír, elektromos áram, és vegyszer is okozhat. Az égési sérülést azonnal hűteni kell. Legegyszerűbb ha hideg vizet engedünk a sérült felületre. Az égett felület könnyen elfertőződik, sohase szúrd ki a hólyagokat!
3. Tiszta vizet a pohárba!
Naponta legalább másfél liter vizet veszít a szervezet, ezt a folyadékveszteséget pótolni kell. Ne dőlj be a cukros üdítőknek. A szomjadat legjobban a tiszta víz csillapítja, és erre a csapvíz is megfelelő! Megnő a vízigényed a forróságban és testmozgás közben is. A kiszáradás életveszélyes állapot. Korai fázisban nem veszélyes, de a gondolkodás tompulásához és az akarat gyengüléséhez vezet. Tünetei: étvágytalanság, letargia, türelmetlenség, álmosság, labilis érzelmi állapot is, zaklatott beszéd és szétszórtság.
Folyadékvesztés csökkentése elérhető rendszeres pihenővel, lassabb munkavégzéssel. Hűsölj és igyál vizet!
4. Ne maradj a hálózat csapdájában!
Biztos kényelmes dolog az ágyból filmet nézni, órákig lógni a neten, vagy hajat egyenesíteni a barátnőkkel. Kifejezetten kényelmetlen viszont, ha a túlhevült, esetleg zárlatos berendezések, akkumulátorok elektromos zavarai tüzet okoznak. Kiéghetnek a vezetékek a falban, a túlhevült hajsütő megolvasztja a környezetében lévő tárgyakat, a laptop és a telefon töltője is meghibásodhat, ráadásul sok elektromos berendezés egyszerre beüzemelve a hálózatot is terhelheti. Tudod, hogy mit jelent az a szó, hogy biztosíték? Tudod, hogyan tudod áramtalanítani a lakást? Először is, húzd ki a berendezéseket a konnektorból, ha már nem használod azokat! Ha égett, furcsa szagot érzel, olvadt műanyag, vagy izzó szigetelés is okozhatja! Elektromos tüzet ne olts el vízzel. Legjobb, ha van otthon megfelelő méretű és minőségű tűzoltókészülék. A lakóhelyedhez közeli tűzoltóságon egészen biztosan segítenek abban, hogy miként használhatod! Mindenképpen kapcsold le a főkapcsolót, majd az ablak és ajtók becsukása után hagyd el a helyiséget!
Vigyázzatok Magatokra!
Kedves Gyerekek!
Megkezdődött a várva várt szünidő, kipihenhetitek a tanév fáradalmait.
Mielőtt átadnátok magatokat az önfeledt szórakozásnak, néhány dologra felhívnánk a figyelmeteket!
Tanuljátok meg, hogy ha bajba kerültetek, azonnal hívjátok a
112-es
ingyenes segélyhívó számot.
Itt azonnal eligazítást kaphattok arról, hogy mi a teendőtök, kitől várhattok segítséget. Ne felejtsétek el érthetően elmondani azt sem, hogy kik vagytok, honnan telefonáltok, és mi történt veletek.
Otthonotok csak akkor lesz a nyugalom szigete számotokra, ha elővigyázatosak vagytok.